Napięciowe bóle głowy
Napięciowe bóle głowy: rehabilitacja, objawy, co jest przyczyną?
Napięciowe bóle głowy charakteryzują się tępym, głębokim bólem, który występuje obustronnie (w przeciwieństwie do migren) i sięga od potylicy aż po okolicę czoła. Bardzo często ból promieniuje do mięśni szyi. Tym co dodatkowo odróżnia napięciowe bóle głowy od migreny jest fakt, że pierwszy wspomniany nie jest pulsujący a jego natężenie jest niewielkie lub umiarkowane. Ponadto należy zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku bólów głowy typu napięciowego nie występują nudności oraz nadwrażliwość na światło i dźwięk.
Przyczyny występowania napięciowych bólów głowy:
Dokładna etiologia napięciowych bólów głowy niestety nie jest poznana. Niemniej jednak przyjmuje się, że główną przyczynę stanowią czynniki biologiczne, psychologiczne, fizjologiczne i społeczne, które są od siebie wzajemnie uzależnione. Niewątpliwie jednak głównym czynnikiem predysponujących do bólów głowy o charakterze napięciowym jest stres. Warto również zwrócić uwagę, że nie bez znaczenia pozostaje również osobowość i temperament pacjenta.
Badania z wykorzystaniem EMG wykazały, że u 60% pacjentów borykających się z napięciowymi bólami głowy występuje podwyższone napięcie mięśni podpotylicznych.
Na problem bólów głowy o charakterze napięciowym należy spojrzeć w sposób holistyczny, bowiem wspomniane problemy mogą wynikać z zaburzeń napięciowych zlokalizowanych w odległych rejonach ciała. Jako przykład mogą posłużyć zaburzenia w obrębie miednicy, a konkretnie problem przodopochylenia spowodowany brakiem równowagi napięciowej mięśni w okolicy stawów biodrowych i odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
Jeśli czujesz, że ten problem dotyczy właśnie Ciebie, skonsultuj to ze specjalistą
Zapraszamy do Centrum Rehabilitacji i Osteopatii Osteo-Med
Ul. Romera 10 lok. B2 Warszawa, Ursynów
tel: 506-459-870
Dodaj komentarz